Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby

Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby

Charakteristika študijného programu

Študijný program inžinierske konštrukcie a dopravné stavby (ŠP IKDS), prvý stupeň štúdia, je zameraný na vzdelávanie v oblasti nosných konštrukcií pozemných stavieb, dopravných stavieb a jednoduchých inžinierskych konštrukcií. Absolvent SP IKDS bude pripravený nielen na štúdium v druhom stupni vysokoškolského vzdelávania vo svojom, alebo príbuznom študijnom odbore, ale aj na bezprostredný vstup do praxe.

Profil absolventa - ciele vzdelávania

Absolvent bakalárskeho štúdia v študijnom programe inžinierske konštrukcie a dopravné stavby (ŠP IKDS) získa vedomosti, potrebné na pochopenie a preukázanie teoretických a praktických poznatkov, založených na súčasnom stave vedy v oblasti navrhovania, prípravy a realizácie inžinierskych a dopravných stavieb. Absolvent bude pripravený nielen na štúdium v druhom stupni vysokoškolského vzdelávania vo svojom, alebo príbuznom študijnom odbore, ale aj na bezprostredný vstup do praxe. V súlade so získanými teoretickými vedomosťami, praktickými schopnosťami a zručnosťami bude pripravený pre navrhovanie, zhotovovanie i prevádzkovanie jednoduchých a drobných stavieb rôzneho druhu a účelu a zároveň bude vedieť viesť základnú ekonomickú agendu.

Pozrite si tiež video: STATIKA, vzrušujúca cesta k stabilite (video)

Výstupy vzdelávania

Teoretické vedomosti

Absolvent študijného programu:

- preukáže vedomosti a potrebné teoretické základy z prírodovedných disciplín a ich pochopenie v ŠP IKDS,

- vie použiť vedomosti o výpočtových metódach, princípoch a postupoch spoľahlivého a hospodárneho navrhovania inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb, ale aj nosných konštrukcií pozemných stavieb,

- má schopnosť získavať, interpretovať, používať a primerane rozvíjať základné teoretické vedomosti pri projektovaní a zhotovovaní menej náročných inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb a menej náročných nosných konštrukcií pozemných stavieb,

- má rozvinuté zručnosti vzdelávať sa, ktoré sú potrebné na pokračovanie v ďalšom štúdiu s vysokým stupňom samostatnosti.

Praktické schopnosti a zručnosti

Absolvent študijného programu:

- preukáže vedomosti a pochopenie podstatných faktov, pojmov, princípov a zásad vzťahujúcich sa na inžinierske stavby aj pozemné stavby, vie ich použiť pri praktickej činnosti takým spôsobom, ktorý preukazuje pochopenie súvislosti a dôsledkov alternatívnych riešení a rozhodnutí,

- vie použiť svoje vedomosti a rozumieť základným princípom a postupom výstavby rôznych druhov inžinierskych stavieb a pozemných stavieb; vie komplexne zvládnuť s tým súvisiace organizačné i technologické úlohy,

- má schopnosť získavať a interpretovať zodpovedajúce údaje/fakty, zodpovedne rozhodovať, komunikovať, riadiť a kontrolovať technologické postupy výstavby.

Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti

Absolvent študijného programu:

- vie použiť základné znalosti spoločensko-ekonomického charakteru,

- vie prezentovať informácie, koncepcie, princípy, problémy a riešenia odbornému aj laickému publiku,

- vie komunikovať aspoň v jednom svetovom jazyku,

- má rozvinuté zručnosti vzdelávať sa a rozširovať štúdiom získané vedomosti a schopnosti,

- má zručnosti organizovať si vlastné vzdelávanie a ďalší profesionálny rozvoj, vytvorí si návyk potreby sústavného ďalšieho odborného vzdelávania,

- vie interpretovať a aplikovať legislatívu v stavebnej podnikateľskej praxi v súlade so všeobecne akceptovanými morálnymi a etickými zásadami,

- má zručnosti „soft skills“ a vie sa uplatniť na trhu práce.

Uplatnenie  absolventa

Absolvent študijného programu nájde uplatnenie v mnohých profesiách inžinierskeho i pozemného staviteľstva. Vo funkcií konštruktéra a pomocného projektanta môže navrhovať jednoduchšie inžinierske konštrukcie a dopravné stavby i nosné konštrukcie pozemných stavieb. Vo funkcii majstra, pomocného stavbyvedúceho a po zapracovaní aj vo funkcií stavbyvedúceho môže zabezpečovať výstavbu rôznych inžinierskych i pozemných stavieb.

Absolvent študijného programu nájde uplatnenie aj v orgánoch štátnej správy, samosprávy, na úradoch životného prostredia a v organizáciách vykonávajúcich správu inžinierskych konštrukcií a dopravných stavieb. Môže tiež podnikať na základe živnostenského oprávnenia v oblasti realizácie stavieb a projektovania jednoduchých stavieb.

Povolania: asistent stavebného dozoru, asistent stavbyvedúceho, projektant drobných stavieb, projektant jednoduchých stavieb, stavbyvedúci, stavebný dozor, stavebný technik