Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine

Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine

Profil absolventa

Absolvent druhého stupňa štúdia v medziodborovom študijnom programe získa komplexné znalosti a dokáže riešiť inžinierske problémy vodného hospodárstva, vodných stavieb a ochrany životného prostredia. Osvojí si moderné metódy experimentálneho výskumu, počítačového spracovania informačných údajov, environmentálneho monitoringu so zameraním na vodné prostredie a hodnotenie extrémnych hydroklimatologických udalostí – povodne a suchá. Absolvent počas štúdia získa potrebné vedomosti a schopnosti multidisciplinárnym štúdiom, ktoré je založené na komplexnej znalosti technických, vodohospodárskych, ekonomických a právnych aspektov problematiky.

Teoretické vedomosti

Absolvent študijného programu

• dokáže analyzovať, navrhovať, prevádzkovať, ako aj pripravovať a riadiť výstavbu rôznych druhov vodných stavieb,
  • dokáže riešiť konkrétne vodohospodárske, stavebné a environmentálne problémy v inžinierskej praxi,
  • ovláda posudzovanie a riešenie interakčných vzťahov stavieb s prostredím,
  • navrhuje potrebné opatrenia na minimalizáciu negatívnych dopadov stavebnej činnosti,
  • dokáže vykonávať výskum s vysokou mierou tvorivosti a samostatnosti.

Praktické schopnosti a zručnosti

Absolvent študijného programu získa schopnosti

• implementovať nové technické riešenia do prevádzkovaných technológií,
  • aplikovať získané poznatky pri riešení konkrétnych stavebných úloh vo vodohospodárskej praxi,
  • zavádzať nové legislatívne predpisy a normy.

Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti

Absolvent  študijného programu dokáže

• pracovať ako člen projekčných tímov,
  • udržiavať kontakt s pokrokom v danej oblasti poznania,
  • analyzovať a hodnotiť environmentálne riziká, najmä povodňové riziká so zameraním na návrh opatrení.

Uplatnenie absolventa

Absolvent sa uplatní v projekčných kanceláriách, v podnikateľskej a podnikovej sfére zaoberajúcej sa využívaním vodných zdrojov, hospodárením s vodou a jej distribúciou, ochranou vôd, navrhovaním, realizáciou a riadením prevádzky vodohospodárskych stavieb a zariadení, rekonštrukciou a sanáciou starých (historických) vodných stavieb s ohľadom na ich efektívne využívanie. Nájde taktiež uplatnenie v štátnej správe v oblasti vodného hospodárstva a životného prostredia v centrálnych orgánoch, úradoch životného prostredia, v podnikoch povodí, v hydroenergetike, vo vodárenských spoločnostiach, v hydrometeorologickej službe a v organizáciách vodohospodárskeho výskumu. Obsah štúdia v študijnom programe Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine je previazaný s požiadavkami profesijných organizácií, najmä so Slovenskou komorou stavebných inžinierov, kde sa absolvent po splnení požadovanej praxe môže uchádzať o autorizáciu.