O nás

Stavebná fakulta Technickej univerzity v Košiciach (SvF TUKE) bola založená v roku 1976, s pôsobnosťou od februára 1977, ako v poradí piata fakulta Technickej univerzity v Košiciach. Za roky existencie SvF TUKE jej brány opustilo viac ako 8 000 absolventov vo všetkých troch stupňoch štúdia, ktorí pôsobia na rozličných postoch, a to ako stavbyvedúci, manažéri, generálni riaditelia, úspešní projektanti, vedecko-výskumní alebo pedagogickí pracovníci.

Počas svojej existencie SvF TUKE prechádzala neustálym vývojom, až sa vyprofilovala na fakultu, ktorá je uznávaná nielen v rámci Slovenska, ale aj v zahraničí. Svojimi výsledkami vo vedeckovýskumnej a pedagogickej oblasti sa v súčasnom období SvF TUKE zaradila medzi stabilné fakulty TUKE, čoho dôkazom je aj certifikát o medzinárodnej akreditácií EUR-ACE, podľa kritérií európskych akreditačných agentúr, ktorý garantuje, že úroveň fakulty zodpovedá úrovni európskych technických univerzít.

V súčasnosti na SvF TUKE študuje vo všetkých stupňoch a formách štúdia viac ako 900 študentov. SvF TUKE realizuje vzdelávanie v bakalárskom, inžinierskom a doktorandskom stupni štúdia, v študijných programoch:

• Pozemné stavby
  • Inžinierske konštrukcie a dopravné stavby
  • Stavebníctvo

Vo všetkých troch uvedených študijných programoch má SvF TUKE udelené práva habilitácií a inaugurácií.

SvF TUKE tvoria štyri výskumno-pedagogické pracoviská, ktoré zabezpečujú výskum a komplexnú pedagogickú činnosť:

Ústavy pozostávajú z akademických pracovísk (oddelení, laboratórií), ktoré spoločne zabezpečujú vzdelávanie v študijnom odbore stavebníctvo.

Za účelom koordinácie vybraných aktivít fakulty v oblasti výskumu, vývoja inovácií a znaleckej činnosti boli na SvF TUKE zriadené účelové pracoviská:

Nutným predpokladom kvalitného univerzitného vzdelávania je jeho prepojenie s výskumom. Naši pedagogickí  a vedeckí pracovníci spolu so študentmi, hlavne tretieho stupňa, sú zapojení do riešení domácich a zahraničných výskumných projektov.

K skvalitňovaniu výskumnej práce fakulty značne prispeli projekty zo štrukturálnych fondov Európskej únie, prostredníctvom ktorých má SvF TUKE zriadené „Centrum excelentného integrovaného výskumu progresívnych konštrukcií, materiálov a technológií“, ktoré je významným výskumným a vzdelávacím pracoviskom, umožňujúcim realizovať náročný výskumný program v oblasti stavebníctva.

SvF TUKE má akreditované študijné programy v I. a II. stupni štúdia so zameraním na inžinierske konštrukcie, dopravné stavby, pozemné stavby, moderné technológie, ekonomiku a manažment v oblasti stavebníctva. Vo všetkých akreditovaných študijných programoch SvF TUKE vytvára podmienky na priebežné absolvovanie praxe počas semestra v realizačných a projekčných firmách, čo výrazne prispieva k uplatneniu našich absolventov na trhu práce.

Neodmysliteľnou súčasťou vzdelávania na fakulte je aj celoživotné vzdelávanie, v ktorom SvF TUKE ponúka akreditované programy zamerané na vzdelávanie a prípravu znalcov v odbore stavebníctvo, na prípravu odborníkov pre projektovanie v systéme BIM, na vzdelávanie manažérov stavebných projektov, stavbyvedúcich a stavebných dozorov, a tiež na prípravu odborníkov v oblasti vodných stavieb.

SvF TUKE udržiava a rozvíja kontakty s mnohými univerzitami, fakultami a vedecko-pedagogickými pracoviskami doma a v zahraničí, hlavne prostredníctvom mobilít študentov a pedagógov, ako aj prostredníctvom vzdelávacích a výskumných programov.

Pre neustále zlepšovanie výkonnosti fakulty v hlavných procesoch univerzitného systému zameraného na činnosti v oblasti vzdelávania, výskumu, vývoja a podnikania, a na podporu transferu znalostí a konkrétnych aktivít, SvF TUKE spolupracuje s inštitúciami zo štátnej a verejnej správy a z podnikateľskej sféry.

Adresa fakulty

Technická univerzita v Košiciach