Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine

Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine

Profil absolventa

Absolvent prvého stupňa štúdia medziodborového študijného programu získa základné vedomosti z oblasti vodného hospodárstva potrebné pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine. Získané poznatky sú zamerané na projektovanie a realizáciu stavieb pre vodohospodárske a melioračné účely, ochranu pred povodňami, zadržiavanie vody v krajine a opatrenia proti suchám. Absolvent je schopný použiť získané vedomosti pre riešenie jednoduchých inžinierskych projektov z oblasti vodného hospodárstva, navrhovať vybrané vodné stavby, dokáže posudzovať vplyvy činností a stavieb na životné prostredie.

Teoretické vedomosti

Absolvent študijného programu

• získa primerané vedomosti z prírodovedných disciplín potrebných pre riešenie úloh z oblasti vodného hospodárstva a ochrany životného prostredia,
  • získa vedomosti z tvorby a ochrany krajiny so zameraním na vodné hospodárstvo a vodné stavby,
  • získa primerané teoretické vedomosti z navrhovania, projektovania, výstavby a realizácie vodných stavieb,
  • primerane ovláda prípravu a realizáciu stavieb a technológie stavebných procesov,
  • je schopný pracovať s platnou legislatívou a normami zameranými na stavby a na ochranu životného prostredia.

Praktické schopnosti a zručnosti

Absolvent študijného programu získa schopnosti

• navrhovať koncepcie udržateľného rozvoja sídelných celkov,
  • navrhovať a zhotovovať nosné prvky a konštrukcie najmä vodných stavieb,
  • posudzovať vplyvy činností a stavieb na životné prostredie,
  • pracovať v oblasti inžinierskych služieb.

Doplňujúce vedomosti, schopnosti a zručnosti

Absolvent  študijného programu dokáže

• využiť získané znalosti pre praktické riešenie vodohospodárskych projektov v krajine,
  • pracovať ako člen tímov hodnotiacich vplyvy stavieb na životné prostredie,
  • pracovať ako člen tímov projektujúcich ako aj realizujúcich stavby,
  • pokračovať vo vlastnom profesionálnom vývoji.

Uplatnenie absolventa

Absolvent prvého stupňa vysokoškolského vzdelávania v študijnom programe Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine sa uplatní v orgánoch štátnej správy, v organizáciách vykonávajúcich správu a prevádzku vodných stavieb a vodného hospodárstva, ako podnikový a závodný vodohospodár, asistent projektanta vodohospodárskych stavieb a manažéra vodohospodárskych projektov a vodných stavieb. Jeho uplatnenie je očakávané v oblasti prevádzky vodohospodárskych podnikov, správ povodí, v hydroenergetike, v prevádzke podnikov vodární a kanalizácií, ako asistenta stavbyvedúceho pri realizácii vodných stavieb a hydromelioračných stavieb – odvodňovanie územia a závlahy. Je tiež pripravený pokračovať v štúdiu na druhom stupni v študijnom programe Stavby pre udržateľné hospodárenie s vodou v krajine, prípadne v príbuzných študijných programoch.

Absolventi sú pripravení na plynulý prechod do druhého stupňa štúdia.