Výskum

PoÚtStŠtPiSoNe
Loading backend data

Slovo dekana

Stavebníctvo je nadčasový a perspektívny odbor, ktorý ponúka množstvo pracovných príležitostí doma aj v zahraničí. Prihláste sa na štúdium u nás. Nebudete len sedieť v laviciach a počúvať prednášky. Zapojíte sa do rôznych laboratórnych cvičení, experimentálnych testov, konkrétnych projektov, exkurzií a stáží. Budete spojení s praxou, kde si overíte svoje teoretické vedomosti. Naučíte sa používať najnovšie nástroje a metódy na navrhovanie a posudzovanie stavebných diel. Vytvoríme Vám priestor pre Váš odborný rast. Rozšírte rady odborníkov v stavebníctve!

Úspechy vo vede a výskume

Výskumná činnosť na Stavebnej fakulte Technickej univerzity v Košiciach (SvF TUKE) je orientovaná na riešenie úloh základného a aplikovaného výskumu s možným transferom výsledkov výskumu a vývoja do praxe.

Vedecko-výskumná činnosť SvF TUKE je finančne krytá zdrojmi z finančných schém MŠVVaŠ SR (VEGA, KEGA, APVV) a zahraničných grantových agentúr, tiež získanými projektmi v rámci EU zdrojov, alebo aplikovaným výskumom (financie od partnerov z praxe).

Vedecká úroveň zamestnancov SvF TUKE je hodnotená na základe publikačných výstupov, a to publikácií vydaných predovšetkým v renomovaných zahraničných vydavateľstvách, ako aj vo významných svetovo uznávaných publikačných a citačných databázach (WoS, Scopus).

Zamestnanci SvF TUKE aj v spoluautorstve s kolegami z iných vedeckých inštitúcií doma a v zahraničí prezentujú dosiahnuté výsledky vedeckého bádania v publikáciách, ktoré sú akceptované vedeckou komunitou a uznávané doma a v zahraničí.

Zamestnanci SvF TUKE spolupracujú pri organizovaní vedeckých podujatí a odborných školení doma a v zahraničí, sú pozývaní prednášať na vedecko-odborných podujatiach doma a v zahraničí. Sú členmi vedeckých výborov domácich a zahraničných vedeckých konferencií a sympózií, recenzujú vedecké práce a vedecko-výskumné projekty. Spolupracujú s vedeckými inštitúciami pri získavaní a realizácií domácich a zahraničných projektov, sú autormi úžitkových vzorov a patentov, spolupracujú s praxou pri riešení zložitých výskumných úloh aplikovaného výskumu. Sú zároveň autorizovanými a notifikovanými osobami, ktoré majú osvedčenia a autorizácie oprávňujúce vykonávať rôzne odborné činností v oblasti stavebníctva (audítorská a projektová činnosť, odborné a znalecké posudky, ...).

 

Vedecko-výskumná činnosť je nevyhnutnou súčasťou celkovej činnosti fakulty, ako vzdelávacej inštitúcie univerzitného typu

Vedecko-výskumná činnosť na SvF TUKE je zameraná na aktuálne otázky stavebníctva nielen v domácom, ale aj v európskom a svetovom kontexte a je realizovaná na jednotlivých pracoviskách v nasledovných oblastiach:

 

ÚSTAV INŽINIERSKYCH KONŠTRUKCIÍ A DOPRAVNÝCH STAVIEB (ÚIKDS)

Výskumná činnosť ÚIKDS je orientovaná na aktuálne problémy teórie a navrhovania kovových, drevených a materiálovo kombinovaných (najmä oceľobetónových a drevobetónových nosných prvkov) konštrukcií a veľkorozponových adaptívnych fixných i mobilných konštrukčných sústav a spojov, Pozornosť je venovaná teoretickým a experimentálnym analýzam nosných prvkov a murovaným, betónovým, oceľobetónovým a kompozitným konštrukciám, tiež optimalizácií vystužovania betónových konštrukcií s rôznou mierou predpätia, vplyvu reologických faktorov na napätosť a pretvorenie, vplyvu vysokých teplôt na mechanické vlastnosti betónu a jeho pôsobenie v nosnej konštrukcii. Oblasť výskumu je zameraná na problémy dopravného plánovania, cestného a železničného staviteľstva a geotechniky, tiež na analýzy a prognózovanie dopravy v území, kapacity pozemných komunikácií a interakcie dopravnej cesty s okolím. Realizácia „in situ“ experimentov pri využívaní miestnych a recyklovaných materiálov pri výstavbe cestných vozoviek a železničného spodku so zohľadnením ich environmentálnych aspektov a vplyvov na prevádzkovú spôsobilosť dopravnej cesty. Pozornosť sa venuje aj spolupôsobeniu stavebných konštrukcií s nehomogénnym podložím pri uvažovaní statických a dynamických účinkov zaťaženia, dynamickej interakcii kvapaliny s tuhou alebo pružnou nádržou pri seizmickom budení a účinkami pulzujúceho vetra na stav a správanie konštrukcie.

Vybrané úspechy ÚIKDS

Podporený projekt, ktorého garantkou je mladá vedkyňa

Projekty ukončené v roku 2024

Protection against flash floods (PROFF)

Projekty ukončené v roku 2023

Statická a dynamická analýza adaptívnych lanových, membránových a tensegrity sústav vystavených účinkom mimoriadneho zaťaženia riadených aplikáciou metód umelej inteligencie

Napäťová a deformačná analýza nosných prvkov z ocele, skla a kompozitných materiálov

Výskum akustických faktorov vozoviek a dynamického tlmenia koľajových dráh

 

ÚSTAV POZEMNÉHO STAVITEĽSTVA (ÚPS)

Výskumná činnosť ÚPS sa zameriava na teóriu a tvorbu budov a ich prostredia s dôrazom na navrhovanie konštrukcií pozemných stavieb, stavebnú fyziku a techniku prostredia budov. Vedeckú a odbornú orientáciu ústavu charakterizuje interdisciplinárna výskumná činnosť v oblasti problémov teórie navrhovania architektonických konštrukcií, konštrukčnej tvorby, stavebnej tepelnej techniky, akustiky, insolácie, denného osvetlenia, energetickej efektívnosti budov a stavebnej klimatológie v súlade s udržateľnou výstavbou. Výskum stavebných konštrukcií a technických zariadení budov sa realizuje prostredníctvom „in situ“ experimentov, laboratórneho testovania materiálov a stavebných konštrukcií, ale aj simulačnými analýzami. Oblasti výskumu sú orientované na testovanie správania sa budov v extrémnych klimatických podmienkach, diagnostiku a hodnotenie porúch stavebných konštrukcií, meranie vybraných prenosových parametrov tepla vzduchu a vody v stavebných materiáloch, matematicko-fyzikálne modelovanie dynamických javov v stavebných konštrukciách, modelovanie evakuácie osôb v budovách, hodnotenie transparentných konštrukcií, výskum a vývoj obnoviteľných zdrojov energie a ich synergií so stavebnými konštrukciami, hospodárnosti budov a ich progresívnych technických zariadení pri rôznych dynamických podmienkach. Pracovisko rieši i problémy súvisiace s bezpečným a udržateľným zásobovaním budov vodou a aktívnym zapojením zelených a modrých infraštruktúr do mikroklímy (vegetačné strechy, zelené steny, dažďové záhrady).

Vybrané úspechy ÚPS

greenIZOLA

Projekt rekonštrukcie Múzea Moderného Umenia Andyho Warhola

Projekty ukončené v roku 2023

Výskum priamej zložky dennej osvetlenosti v architektonickom a interiérovom prostredí

Aktívna hybridná infraštruktúra pre špongiové mesto

New Energy Solutions in Carpathian area (NESICA)

 

ÚSTAV TECHNOLÓGIE, EKONOMIKY A MANAŽMENTU V STAVEBNÍCTVE (ÚTEMS)

Výskumná činnosť ÚTEMS je zameraná na komplexné prístupy a inovačný potenciál konštrukčných, technologických, ekonomických a environmentálnych súvislostí stavebníctva a stavebných projektov, za výraznej podpory využívania informačných technológií pre digitalizáciu a virtualizáciu procesov spojených s navrhovaním, modelovaním, riadením a optimalizovaním procesov v stavebníctve. Výskumná činnosť ústavu je orientovaná na zvyšovanie efektívnosti odvetvia stavebníctva, postavenej na produktových a procesných inováciách výstavbových technológií, digitalizácii parametrických modelov stavieb a vývoja nástrojov a systémov pre vytváranie, riadenie, využívanie a zdieľanie informácií a znalostí v oblasti stavebníctva, prostredníctvom inteligentných technológií fungujúcich na platforme Smart Factory/Construction.

Vybrané úspechy ÚTEMS

Projekt „Increasing the productivity of the construction industry through Lean Construction concepts“

Laureát „Ceny za vedu a techniku“

Projekty ukončené v roku 2024

Trhliny v kompozitných konštrukčných prvkoch a ich interakcie pri mechanickom namáhaní

Increasing the productivity of the construction industry through Lean Construction concept

 

INŠTITÚT PRE UDRŽATEĽNÉ A CIRKULÁRNE STAVEBNÍCTVO (IUCS)

Výskumná činnosť IUCS sa zameriava na aktuálne témy environmentálnych aspektov výstavby, ako aj vývoja a využívania stavebných materiálov v súlade s koncepciou udržateľného stavebníctva a cirkulárnej ekonomiky. V oblasti environmentálneho inžinierstva sa pozornosť venuje štúdiu interakčných vzťahov stavieb a prostredia v záujme ochrany a obnovy krajiny, riešeniu problémov v oblasti vodného hospodárstva s dôrazom na protipovodňové opatrenia a erózno-transportné procesy v povodiach, ako aj posudzovaniu vplyvov činností na životné prostredie. V oblasti materiálového inžinierstva sa pozornosť venuje vývoju stavebných materiálov, vývoju progresívnych metód materiálového zhodnocovania alternatívnych surovín v ich výrobe a posudzovaniu udržateľnosti stavebných produktov a budov.

Vybrané úspechy IUCS

Dr. h. c. prof. Ing. Martina ZELEŇÁKOVÁ, PhD. získala „Cenu predsedu Košického samosprávneho kraja“ za rok 2023 v oblasti vodného hospodárstva, environmentálneho inžinierstva a vodných stavieb

Projekty ukončené v roku 2024

Environmentálna kvalita a životný cyklus stavebných materiálov

Smart Control of the Climate Resilience in European Coastal Cities (SCORE)

Support of higher education system in a context of climate change mitigation through regional-level of carbon footprint caused by a product, building and organization; Hi-EduCarbon

Projekty ukončené v roku 2023

Analýza nových prístupov posudzovania a certifikácie udržateľných administratívnych budov z pohľadu spokojnosti a výkonnosti zamestnancov

Complex flood-control strategy on the Upper-Tisza Catchment Area

Circular Waste Water Management in conditions of 4 countries: concepts, approaches and technologies

Environmental Assessment for Natural Resources Revitalization in Solotvyno with an overarching view to preventing the further pollution of the Upper-Tisza Basin through the preparation of a complex monitoring system (REVITAL)

Inovatívne prístupy k hodnoteniu a manažmentu rizika sucha v dôsledku zmeny klímy

Štúdium technológií prilákania rýb na vstupe do rybovodov

Zmierňovanie hydrologických rizík – povodní a súch – výskumom extrémnych hydroklimatických javov v povodiach